marceli

(tak mam na drugie imię)

Pochodzenie i znaczenie:

Marceli – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy jednej z gałęzi Marcellus rzymskiego rodu Claudia (Klaudiuszów) od łacińskiej formy imienia Marcus (Marek). Marcellus, powstałe przez dodanie sufiksu -ellus, znaczy tyle co Markowy.. Oznacza: mały wojownik. Imię to bywa nadawane także w formie Marcel.

Imieniny: 16 styczeń, 6 kwietnia

Brzmienie imienia w innych językach:
łac. Marcellus
ang. Marchell, Marcellus
niem. Marcellus, Marzel
fr. Marcel
hiszp. Marcelo
wł. Marcello
ros. Markel
czes. Marcel

Znani Marcele:

Marceli Nowotko (właśc. Nowotka, pseudonimy: Marian, Stary) (8 lipca 1893 – 28 listopada 1942) – polski działacz komunistyczny, pierwszy przywódca Polskiej Partii Robotniczej.
Nowotko razem z między innymi Pawłem Finderem i Bolesławem Mołojcem współtworzył tzw. “pierwszą grupę inicjatywną” odbudowy partii komunistycznej i jej zbrojnego ramienia w okupowanej Polsce.

Marcel Proust (ur. 10 lipca 1871, zm. 18 listopada 1922) — francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku. Jego dzieło “W poszukiwaniu straconego czasu” było przełomem w powieściopisarstwie XX-wiecznym.
Rok 1908 miał duże znaczenie dla rozwoju Prousta jako pisarza. W pierwszej połowie roku napisał i opublikował w różnych periodykach pastisze twórczości innych autorów. Te ćwiczenia w naśladowaniu pomogły Proustowi udoskonalić własny styl poprzez krytykę stylu pisarzy, których podziwiał. Proust opisał to, nad czym pracował w liście do przyjaciela: “studium na temat szlachty, powieść paryska, esej o Saint-Beuve i Flaubercie, esej o kobietach, esej o pederastii (niełatwy do opublikowania), studium o witrażach, studium o nagrobkach, studium o powieści”

Marcel Duchamp (ur. 28 lipca 1887 w Blainville-Crevon we Francji, zm. 2 października 1968 w Nowym Jorku), malarz francuski.
W 1913 r. Marcel Duchamp porzucił tradycyjny warsztat artystyczny malarza. Stworzył termin ready-made, oznaczający użycie “przedmiotu gotowego” jako dzieła sztuki. LHOOQ to reprodukcja Mony Lizy z dorysowanymi wąsami i bródką – ikona stuleci została ośmieszona, napuszona publiczność tłocząca się w Luwrze – wykpiona.
Duchamp stworzył też całą serię nowych powiedzonek typu “gra półsłówek”, ciesząc się z ich nieprzyzwoitego wydźwięku i bawiąc aliteracją.

Marcel Breuer (właść. Marcel Lajos Breuer, ur. 21 maja 1902 w Peczu, zm. 1 lipca 1981 w Nowym Jorku) – architekt i projektant form przemysłowych pochodzenia węgierskiego, działający w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, przedstawiciel stylu międzynarodowego.
Między innymi projektował formy przemysłowe, liczne domy jednorodzinne, lecz też większe budynki biurowe, a wśród nich najbardziej znany zaś urbanistycznie kontrowersyjny gmach UNESCO w Paryżu.

Marcel François Lefebvre CSSp. (ur. 29 listopada 1905 r. w Tourcoing we Francji, zm. 25 marca 1991 r. w Martigny w Szwajcarii) – francuski duchowny katolicki, arcybiskup, tradycjonalista, który odmówił zaakceptowania niektórych zmian Drugiego Soboru Watykańskiego, szczególnie dotyczących ekumenizmu i kolegialności Kościoła. Nie zaakceptował również posoborowej reformy mszału. Założyciel Bractwa św. Piusa X w łonie Kościoła katolickiego. W roku 1988 bez zgody papieża Jana Pawła II, powołując się na zasadę jurysdykcji zastępczej, wyświęcił czterech biskupów i z tego powodu został przez papieża uznany za ekskomunikowanego (dokładniej, papież stwierdził, że zaciągnął on ekskomunikę latae sententiae z chwilą wyświęcenia biskupów). Sam arcybiskup uznawał, że ekskomunika była od samego początku nieważna, gdyż zakazany czyn popełnił sądząc, że jest w stanie wyższej konieczności związanej z kryzysem w Kościele, co według prawa kanonicznego zwalnia go z kary ekskomuniki, nawet gdyby się mylił.

Św. Marceli, papież, męczennik. Odbudował Kościół rzym. po prześladowaniach za cesarza Dioklecjana. Zreorganizował administrację kościelną, duszpasterstwo i opiekę nad cmentarzami. Z kultu Świętego Marcelego znany był Racibórz. Na rynku miejskim stoi jego figura. Zmarł w 307 roku. (Wspomnienie 16 stycznia).

Św. Marceli, pochodził z Kartaginy, z zawodu sędzia. Był przyjacielem św. Augustyna. Został stracony w 413 roku. (Wspomnienie 6 kwietnia).